مقاله ها

بیش از دوسال است که مردم یمن در معرض فاجعه‌ای انسانی قرار گرفته اند و به دلیل تجاوز آشکار حکام سعودی، شرایط زندگی برای مردم این سرزمین بسیار دشوار شده است. یمن فقیرترین کشور غرب آسیاست و بر اساس شاخص توسعه انسانی سازمان ملل متحد (HDI) که میزان امید به زندگی، تحصیلات و استانداردهای زندگی را مشخص می کند، یمن در سال 2015 از نظر امید به زندگی، در جایگاه یکصد و شصت وششم در میان یکصد و شصت و هشت کشور قرار دارد.

اهمیت و نقش فضای مجازی و رسانه ها بر کسی پوشیده نیست و صحبت در این مورد آنقدر بدیهی شده، که به یک تکرار ممل در نزد مخاطبان تبدیل شده است.

یکی از خصوصیات نظام بین‌الملل، قابلیت‌ها و تاثیرپذیری آن از تحولات عمده سیاسی و اجتماعی است. هرقدر حوزه نفوذ این دگرگونی‌ها وسیع‌تر باشد، میزان اثرگذاری آن عمیق‌تر می‌شود. انقلابها که بزرگترین و ژرف‌ترین تحول در حوزه سیاسی و اجتماعی به شمار می‌آیند، عامل عمده در تحولات روابط بین‌الملل قلمداد می‌شود

22 بهمن ماه 1357 نقطه عطفی در تاریخ ایران و بلکه رویدادی سرنوشت ساز در تاریخ معاصر بود که نه تنها اثرات و پیامدهای آن تا به امروز در گوشه و کنار جهان به چشم می خورد؛ بلکه آغازگر جنبش ها و نهضت های عدالت خواهانه در مناطق مختلف محسوب می شود.

در تحلیل پدیده ها در علوم انسانی، تاکید می‌شود که اجتماع علاوه بر عناصر جمعیتی و سرزمینی دارای مجموعه و منظومه ای از روابط است که در آن، عناصر متعددی نقش و سهم خود را ایفا می‌کنند که گاهاً نمی توان یکی را بر دیگری ارجح قرار داد.

 امروز کشورهای همسایه افغانستان که به تازگی از فتنه داعش در عراق و سوریه خلاص شده اند، باید نسبت به رویکرد جدید امنیتی آمریکا در حمایت از حضور داعش در افغانستان، حساس و هشیار باشند و با اقدامات جدی و هماهنگ از تحقق اهداف ناپسند کاخ سفید ممانعت کنند.

اگر تیلرسون سیاست اصلی خود را در سوریه در اصرار برای ماندن در سوریه قرار داده و اولویت این راهبرد را مقابله با ایران در محور مقاومت می‌داند، باید دید ضرورت راهبردی آن چیست؟

ایلگار ابراهیم اغلو الله وردیف(رئیس مرکز دفاع از حقوق بومی و آزادی بیان و سردبیر روزنامه دیرلرو از نخبگان مرتبط بامجمع جهانی صلح اسلامی طی یادداشتی اختصاصی ضمن گرامیداشت روزغزه نقطه نظرات خود در این زمینه را به مجمع جهانی صلح اسلامی ارسال نمود در این یادداشت چنین می خوانیم که....

فضای مجازی و شبکه های اجتماعی این روزها بار دیگر موضوع مورد توجه مسئولین و محافل مختلف فرهنگی و اجتماعی کشور شده است. با توجه به دغدغه های طرح شده، فرصت را مغتنم شمرده و درچند یادداشت به واکاوی این موضوع می پردازیم. امید که بتواند در تعالی بخشی فرهنگی و اجتماعی جامعه موثر واقع شود.

 تردیدی نیست که اسرائیل خطر مشترک برای کشورهای اسلامی و بلکه جوامع بشری است. توطئه و دسیسه همواره همراه بشر بوده و خنثی کردن توطئه سکوت، خود نیازمند مبارزه متحدانه و یکپارچه جوامع اسلامی علیه توطئه گران می باشد.

صفحه‌ها

اشتراک در مقاله ها