بیوتروریسم و راه های مقابله با آن

دکترسید فضل الله موسوی استاد دانشگاه تهران در همایش ائتلاف نخبگان علیه تروریسم برای صلح عادلانه  بر پیشرفت علوم و فنون و استفاده های مثبت و منفی از آن توسط گروهک های تروریستی تاکید نمود.
وی گفت: آنها با استفاده از برخی داروهایی که به ظاهر برای رفع بیماری است، به صورت عمدی آسیب رسانی می کنند؛بنابراین (بیو) به عنوان علم علاوه بر این که جنبه ها و کارایی های مثبتی که دارد، می تواند به ایجاد بیماری  و آسیب انسان ها بپردازد.
بعد از 11 سپتامبر ، امنیت کشورها مورد هدف قرار گرفت و تروریسم نرم بیشتر مورد استفاده قرار گرفت و اکو تروریسم هم نوع جدیدی از تروریسم است و بیوتروریسم نیز در همین شاخه مورد بررسی قرار می گیرد.
دکتر سید فضل الله موسوی در ادامه بر انواع و گونه شناسی تروریسم اشاره داشت.

  • اکو تروریسم ،به علم های جدید در دستکاری در ژن های گیاهی حیوانات و محیط زیست که اختلال ایجاد کند.
  • تروریسم سایبری در فضای مجازی و در فضای رایانه ای انجام می دهند
  • تروریسم رسانه ای جنگ روانی و از پوشش رسانه ای.
  • تروریسم فرهنگی فرهنگ یک ملت را می خواهند از بین ببرند.

بیو تروریسم یا سلاح های زیستی و داده های فنی و مقابله با آن در حال پیشرفت است.علمی که امروزه می توان از آن استفاده خوب و بد نمود؛اما مهم مدیریت آن است. خطرات مواد بیو آزمایشات بر انسان ها آسیب بسیار به بار می آورد و صدمات انسان و محیط زیست گاهی غیر قابل جبران است و خطری برای صلح و امنیت می باشد.

استاد دانشگاه تهران ، سلاحهای مهم بیوئی را به دو دسته زیر تقسیم بندی نمود:

سلاح های بیوئید:
این سلاح قابل کنترل است و شدت و ضعف آن را می توان با توجه به اهداف مورد نظر کنترل کرد مقاومت بالا دارند و به راحتی از بین نمی روند بر خلاف تسلیحات نظامی قابلیت پنهان بودن را دارند؛ وی بر این نکته تاکید داشت که دولت ها باید در مبارزه با این نوع از تروریسم تدابیری اتخاذ کنند تا حتی المقدور از آسیب های این گونه تسلیحات جلوگیری شود.
سلاح های زیستی:
با توجه به کم هزینه بودن این روش، برخی کشورها از آن به عنوان یک سلاح استفاده نمودند و به تغییر ژنتیک پرداختند. بنابراین تروریست ها با داشتن ثروت بالا می توانند به این روش ها دست یابند ودست به کشتار و آسیب رسانی بزنند .یکی از این روش ها آسیب رسانی در تغییر ژنتیک در محصولات کشاورزی و سموم است.از دیگر آسیب های این سلاح ها استفاده از حیوانات آلوده به سموم و پاتوژن ها و ارسال آنها به مناطق پرجمعیت جهت انتقال بیماری به انسان ها ، تزریق واکسن ها و سموم به بدن انسان می باشد.
 

 

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید