انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس صلح جهانی را تهدید می کند

وزیران خارجه کشورهای عربی دراختتامیه نشست اتحادیه عرب در قاهره، تأکید کردند: انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس و به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل، صلح جهانی را تهدید می کند.

 در بیانیه پایانی نشست اتحادیه عرب از کشورهای جهان خواسته شد، به قطعنامه های بین المللی که انتقال سفارت به بیت المقدس را به رسمیت نمی شناسند، پایبند باشند.

وزیران امور خارجه عرب همچنین در ادامه تأکید کردند: همه کشورها باید به قطعنامه های 476، 478 سال 1980 و مبانی قوانین بین المللی پایبند باشند؛ قطعنامه هایی که اقدام کنست «پارلمان » اسرائیل در الحاق بیت المقدس به خاک خود و ایجاد مراکز دیپلماتیک و انتقال سفارت خانه به این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل را غیر قانونی می داند.

همچنین در ادامه وزیران امور خارجه کشورهای عربی هرگونه تاسیس یا ساخت مراکز دیپلماتیک در بیت المقدس یا انتقال سفارت خانه های خارجی به این کشور را تجاوز آشکار به حقوق ملت فلسطین و همه مسلمانان و مسیحیان دانستند و تصریح کردند:این اقدام نقض آشکار قوانین بین المللی،‌توافق نامه ژنو و قطعنامه های شورای امنیت است و آن را خطر و تهدیدی جدی برای صلح و امنیت در منطقه دانستند.

اتحادیه عرب در ادامه تاکید کرد: انتقال سفارت به بیت المقدس، طرح تشکیل دو کشور مستقل را نابود و به تندروی و خشونت کمک خواهد کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در نوامبر 2016 (آبان/ آذرماه 95) و در جریان مبارزات انتخاباتی خود، اعلام کرد که در صورتی که رئیس جمهور شود، سفارت آمریکا را از تل آویو به بیت المقدس منتقل می کند و این شهر را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت می شناسد.

وی همچنین 27 بهمن ماه 95 در دیدار با "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت: واشینگتن دیگر تعهدی به راه حل موسوم به تشکیل دو دولت اسرائیل و فلسطین ندارد.

گروه های مختلف فلسطینی از جمله حماس و جنبش فتح در واکنش به سخنان ترامپ آن را خطرناک دانسته و نسبت به عواقب آن هشدار داده بودند.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید