تعهد آ.سه.آن برای مبارزه با داعش

  وزرای امور خارجه اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا(آ.سه.آن) در بیانیه پایانی خواستار حل تنش ها در شورای همکاری خلیج فارس از راه دیپلماسی و مذاکره شد و برتعهد خود در قبال مبارزه با داعش به منظور جلوگیری از ایجاد پایگاهی برای این گروه تروریستی در منطقه تاکید کردند.

 وزرای امور خارجه آ.سه.آن در بیانیه پنجاهمین نشست خود که در مانیل پایتخت فیلیپین برگزار شد، همچنین از آزادی اغلب بخش های عراق و سوریه از دست تروریست های داعش استقبال کردند.
به نوشته تارنمای فیل استار، براساس این بیانیه که عصر دوشنبه منتشر شد، همسو با این موضوع، این وزرا بر تعهد خود جهت مبارزه با داعش و دیگر گروه های تروریستی با هدف توقف موثر گسترش آنها و همچنین ممانعت تروریست ها از دستیابی به پایگاهی در منطقه تاکید کردند.
'ادورادو آنو' فرمانده نیروهای مسلح فیلیپین ماه ژوئن، یک ماه پس از افزایش خشونت ها در شهر 'مراوی' در جنوب این کشور، اعلام کرده بود که فیلیپین ممکن است به یک 'آهن ربا' برای جذب تروریست های داعش که از موصل فراری شده اند، تبدیل شود.
وی گفته بود اطلاعاتی وجود دارد که نشان می دهد تروریست های خارجی تلاش دارند برای کمک به تروریست ها در شهر مراوی در جزیره میندانائو، وارد فیلیپین شوند.
وزرای امور خارجه آ.سه.آن همچنین تاکید کردند که این اتحادیه از نزدیک از پیشرفت های ایجاد شده در منطقه شورای همکاری خلیج فارس آگاه می شود.
در این بیانیه همچنین آمده است: با توجه به روابط خوب آ.سه.آن با منطقه شورای همکاری خلیج فارس، آ.سه.آن به عنوان دوست این شورا امیدوار است شرایط اخیر از طریق دپیلماسی، گفتمان و مذاکره حل شود.
بحرین، عربستان، مصر، امارات متحده عربی و چندین کشور عربی از ماه ژوئن روابط خود را با قطر به این اتهام که این کشور از گروه های تروریستی حمایت می کند، قطع کردند.
قطر همواره این اتهامات را بی پایه و اساس می داند.
در این بیانیه مشترک، وزرای اتحادیه آ.سه.آن همچنین بر پذیرش یک طرح اقدام جامع اصلاح شده در خصوص مقابله با تروریسم در نشست ماه سپتامبر خود تاکید کردند.

 

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید