دمشق آماده همکاری با سازمان منع تسلیحات شیمیایی است

     فیصل المقداد معاون وزیر خارجه سوریه آمادگی کشورش را برای همکاری با هیات اعزامی سازمان منع تسلیحات شیمیایی اعلام و تاکید کرد: دمشق همه تسهیلات لازم را در اختیار این هیات جهت انجام ماموریتش قرار می دهد.

 المقداد همچنین گفت: کمیته حقیقت یاب سه روز پیش بنا به درخواست دولت سوریه وارد دمشق شد تا از محل به اصطلاح بکارگیری تسلیحات شیمیایی در دوما بازدید و تحقیق نماید.
وی افزود: ما تاکنون چندین نشست با کمیته حقیقت یاب برگزار کردیم و طی آن روند همکاری میان دو طرف به منظور انجام ماموریت به طور دقیق و شفاف و بی طرفانه مورد بررسی قرار گرفت.
آمریکا به همراه انگلیس و فرانسه بامداد شنبه گذشته با ادعای استفاده ارتش سوریه از تسلیحات شیمیایی در دوما با انتشار موجی از اخبار گمراه کننده و دروغین در اقدامی غیرقانونی 10 مرکز نظامی و تحقیقاتی را در دمشق و حمص هدف حملات موشکی و هوایی خود قرار داد.
این سه کشور متجاوز برای حملات خود، ادعای گروه های تروریستی در سوریه را دستاویز قرار دادند که شامگاه شنبه 18 فروردین ماه مدعی شدند که شهر دوما در غوطه شرقی دمشق هدف بمباران شیمیایی قرار گرفته و ‏در جریان آن 75 نفر کشته و ده ها تن دیگر زخمی شده اند‎.
در واقع آمریکا، فرانسه و انگلیس قبل از رسیدن کمیته حقیقت یاب به سوریه، این کشور را آماج حملات موشکی و هوایی قرار دادند.
دولت سوریه داشتن هرگونه دخالت در این حمله شیمیایی را رد کرده است؛ سفیر و معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد نیز ‏استفاده از سلاح شیمیایی را روش کثیف تروریست ها برای بسیج افکار عمومی و کشورهای غربی جهت حمله به سوریه دانست. ‎‏
وزارت خارجه سوریه به دنبال این حمله ادعایی شیمیایی دعوت ‌نامه‌ای رسمی برای سازمان منع تسلیحات شیمیایی فرستاد و از این سازمان درخواست کرد تا تیم تحقیقاتی خود را به دوما بفرستد تا در آنجا درباره استفاده از سلاح شیمیایی تحقیق شود.
دمشق در پی توافق به دست آمده در سال 2014 تمامی تسلیحات شیمیایی خود را به نمایندگان سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح های شیمیایی تحویل داده و تاکنون هیچ مدرکی دال بر نقض تعهدات از سوی دولت سوریه ارائه نشده است.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید