فلسطین در 2017؛ بازگشت «قدس» به کانون توجهات

با توجه به اتفاقات گسترده‌ای که در سال 2017 برای قدس و مقدسات فلسطینی اتفاق افتاد می‌توان این سال را سال بازگشت همه توجهات به سمت قدس شریف خواند.

  فلسطین در سال 2017 با تحولات بسیاری همراه بود اما مسأله قدس و دفاع از مقدسات در صدر همه این اتفاقات بود.

بارزترین اتفاقات فلسطین را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

***سال 2017 با علمیات شهادت‌طلبانه «فادی القنبر» در قدس اشغالی و در اعتراض به هتک‌حرمت‌های مکرر مقدسات فلسطینی توسط صهیونیست‌ها آغاز شد؛ القنبر در عملیاتی شهادت‌طلبانه با کامیون خود به جمع شهرک‌نشینان در قدس اشغالی حمله کرد که منجر به کشته شدن چهار نفر و زخمی شدن حدود 15 صهیونیست شد.

***در ماه ژانویه کنفرانس «صلح» پاریس که توافق بر سر برگزاری آن دو سال طول کشیده بود، برگزار شد اما تلاش‌های برای قانع کردن طرف اسرائیلی به حضور در این کنفرانس شکست خورد و بنابراین دو طرف اصلی نزاع فلسطینی-اسرائیلی در آن حضور نداشتند.

***در ماه فوریه گزارش «یوسف شاپیرا» ناظر دولت رژیم صهیونیستی درباهر جنگ 51 روزه (2014) منتشر شد، گزارشی که بر شکست فرماندهان سیاسی و نظامی اسرائیلی در مقابله با خطر تونل‌های مقاومت در نوار غزه تأکید می‌کرد و به شدت از رهبران این رژیم به خصوص بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر و موشه یعلون وزیر جنگ سابق انتقاد می‌کرد.

***در نیمه فوریه حماس «یحیی السنوار» را به عنوان رئیس دفتر سیاسی حماس در نوار غزه انتخاب کرد و «خلیل الحیه» معاون وی شد.

***در ششم ماه مارس «باسل الاعرج» جوان 33 ساله فلسطینی در داخل منزلش در رام‌الله به ضرب گلوله صهیونیست‌ها به شهادت رسید و منجر به واکنش‌های بسیاری شد؛ شهید الاعرج نقش زیادی در مستندسازی مقاومت ملت زنده فلسطین و تاریخ آن‌ها ایفا کرد.

***در پایان ماه مارس رژیم صهیونیستی تلاش کرد با ترور اسیر آزاد شده «مازن الفقهاء»  از فرماندهان بارز گردان‌های «القسام» شاخه نظامی حماس در نوار غزه، اوضاع را  عوض کند.

***در 17 آوریل حدود 1500 اسیر فلسطینی به رهبری «مروان البرغوثی» و «کریم یونس» در اعتراض به بدرفتاری ‌ها در زندان‌های رژیم صهیونیستی دست به اعتصاب غذا زدند .

***در اول ماه می حماس «سند سیاسی» 42 بندی خود را منتشر کرد. پنج روز بعد «خالد مشعل» رئیس سابق دفتر سیاسی حماس پیروزی «اسماعیل هنیه» برای این منصب را اعلام کرد.

***27 ماه می کمیته امور اسرای فلسطینی اعلام کرد اسرای فلسطینی پس از 41 روز و پس از مذاکره با اداره امور اسرای رژیم صهیونیستی، اعتصاب غذای خود را شکستند.

***در  ژوئیه اقدام به کار گذاشتن گیت‌های الکترونیکی در ورودی‌های مسجدالاقصی کرد که منجر به سر و صدای بسیاری شد و رژیم صهیونیستی منجبور به عقب‌نشینیدر این باره و برداشتن گیت‌ها شد.

***در 12 سپتامبر فتح و حماس با حضور «خالد فوزی» رئیس اطلاعات مصر توافق آشتی امضا کردند.

***در ششم دسامبر (15 آذر) دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، قدس را پایتخت اسرائیل اعلام کرد وموجی از عتراض در کشورهای عربی و اسلامی و برخی نقاط دیگر جهان به راه انداخت؛ تا کنون حدود 17 فلسطینی در تظاهرات‌های حمایتی از قدس به شهادت رسیده‌اند و هزاران تن دیگر زخمی شده‌اند.

***مجمع عمومی سازمان ملل در 21 دسامبر با 128 رأی مثبت قطعنامه شماره «A/ES-10/L.22» را علیه تصمیم ترامپ تصویب کرد؛ این قطعنامه بر عدم تغییر در قدس شریف تأکید می‌کند.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید