کاخ سفید: داعش و القاعده دو تهدید اصلی برای آمریکا هستند

  کاخ سفید با انتشار سند «راهبرد ملی ضد تروریسم» این کشور مدعی شد که با وجود تلاش‌های نظامی و مدنی آمریکا و ائتلاف بین‌المللی که منجر که کاهش وجود داعش در عراق و سوریه و نابودی هزاران عضو آن شده و مانع از گسترش دامنه نفوذ جهانی داعش شده است، اما این گروه همچنان تهدید اصلی برای آمریکا به شمار می‌رود.
  
در این سند آمده؛ داعش منابع نظامی و مالی و تجربیاتی برای حمله به آمریکا و منافع آن در جهان در اختیار دارد و این تشکیلات تروریستی، دارای ۸ شعبه منطقه‌ای و بیش از ۲۰ شبکه تروریستی در آفریقا؛ آسیا، اروپا و خاورمیانه است.

در این سند که به امضای دونالد ترامپ رسیده، القاعده نیز به‌عنوان تهدید درازمدت آمریکا و منافع آن در جهان معرفی شده است.

در سند راهبرد ملی ضدتروریسم آمریکا بیان شده که تلاش‌های مستمر ضدتروریستی تحت فرماندهی آمریکا منجر به نابودی شماری از رهبران ارشد القاعده شده و توان عملی این گروه را در جنوب آسیا کم کرده است، اما با این وجود عناصر آن همچنان در حال برنامه‌ریزی و اجرای حملات تروریستی علیه آمریکا و منافع آن هستند.

لازم به ذکر است که آمریکا پیوسته از تهدیدبودن داعش و القاعده به عنوان بهانه‌ای برای نفوذ در منطقه غرب آسیا و دخالت در کشورهای منطقه استفاده کرده، این در حالی است که طی سال‌های اخیر اسنادی مبنی بر کمک تجهیزاتی آمریکا به داعش و نجات سرکردگان این گروه به دست آمده است.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید