بلینکن و سیاست رفتاری او را چه میزان می شناسید؟

بلینکن سابقه‌ای طولانی در حزب دموکرات آمریکا و خدمت به رؤسای جمهوری این کشور در تیم مشاورارن امنیت ملی آنها و همچنین وزارت خارجه دارد.

طبق گزارش رویترز، کسانی که با سبک مدیریت وی آشنا هستند، بلینکن را «دیپلمات دیپلمات‌ها» معرفی می‌کنند که «خوش‌بیان» است و در سیاست خارجی کاملاً تسلط دارد.وی از پدر مادری یهودی به دنیا آمد . ناپدری او ساموئل پیسار نیز یک بازمانده هولوکاست بود . پیسار می‌گوید: «بلینکن می‌خواست بداند زمانی که در سن و سال او بودم چه اتفاقاتی برایم افتاده است. فکر می‌کنم چیزهایی که برایش شرح دادم او را تحت تأثیر قرار داد و باعث شد که او نگاه دیگری به جهان و آنچه در آن می‌تواند رخ دهد، داشته باشد.

از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ وی به عنوان معاون مشاور امنیت ملی آمریکا در خدمت اوباما بود. در این مدت وی در طراحی استراتژی آمریکا در قبال افغانستان، پاکستان و ایران فعالیت داشت.

وی همچین از طراحان اصلی استراتژی آمریکا در قبال سوریه بود.بلینکن در سال ۲۰۱۵ نیز از حمله ائتلاف سودی به یمن حمایت کرده بود و پیشتر در شورای امنیت ملی با رئیس خود، بایدن، برای حمایت از مداخله مسلحانه در لیبی به اختلاف بر خورد.تفاوت چندانی میان سیاست‌های بلینکن و دولت ترامپ نیست. حمایت از جنگ افرزوی در عراق، لیبی و سوریه تنها نمونه‌ای کوچک از سابقه وزیر خارجه جدید آمریکا است. عملکرد او نشان می‌دهد که وی نیز همانند ترامپ به استراتژی اول آمریکا اعتقاد دارد اما این استراتژی را با روشی متفاوت از ترامپ اجرا می‌کند.شاید بلینکن در ظاهر از چند جانبه گرایی حمایت کند اما منظور وی از این رویکرد، چند جانبه گرایی است که در آن آمریکا حرف پایانی را بزند.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید