اعتراضات سیاتل؛ سرآغازی بر دوران مدنی جدید

 

اعتراضاتی که مانند آن را جهان که هرگزبه خود ندیده است: آینده سیاتل چه می شود؟

گزارش تحلیلی روز 

ترجمه و بازتاب : توسط مجمع جهانی صلح اسلامی

نوشته:

دیوید کرومان از سال 2015 گزارشگر کراس اوچ است که سیاست ها و اخبار شهر را پوشش می دهد. علاوه بر کراس اوچ ، کار او در Seattle Times ، CityLab ، High Country News ، مجله سیاتل و جاهای دیگر نیز به چشم می خورد.

چکیده: در این «مقاله تحلیلی – میدانی» به نقش اثرگذار تظاهرات سیاتل در آغاز دورانی از تحول حقوق مدنی و شهروندی در امریکا اشاره می کند و به بررسی و تحلیل دیدگاههای مختلف اندیشمندان داخلی امریکا دررابطه با «فساد و ظلم سیستماتیک» موجود در ساختار ایالات متحده می پردازد ؛ که نتیجه آن تبعیض و بی عدالتی در ساختارهایی چون پلیس این کشور و ...است.برخی با انتقاد به سیاست های خشونت پرور در داخل و خارج امریکا خواستار محدود شدن نقش پلیس در داخل خاک ایالات متحده یا جایگزینی و الغای آن با نهادهای مشابه مردمی در راستای تحقق عدالت و صلح و امنیت شده اند. در این گزارش از جوانب مختلف به این مسائل و نظرات  پرداخته است!

رهبران سیاهپوست ، سیاستمداران و مدافعان عدالت اجتماعی در حال مقایسه دوران مختلف حقوق مدنی هستند: جنبش اعتراضی سیاتل آنقدر سریع و قدرتمند رخ داد که مساله خشونت برخی نهادها مثل پلیس را در رابطه با حقوق مدنی و شهروندی وارد فاز جدیدی کرد.

در سیاتل و جاهای دیگر، خواستار جایگزینی بودجه پلیس و تخصیص آن وجوه به خدمات اجتماعی جوامع شده اند؛ که اکنون در ایجاد قدرت و امنیت درونی اولویت دارد. به نظر می رسد جوامع سیاهان و متحدان آنها در همه جا منتظر همین لحظه هستند - فرصتی برای ترك فراخوان های پلیس و در عوض اصرار بر تغییر آنها كه شش سال پیش -پس از مرگ مایكل براون در فرگوسن-نتوانستند به آن دست یابند .

عجب مبارک یک دستیار پزشکی 38 ساله و مادر دو فرزند است. او به همراه پسرش از معترضین است؛ زیرا می ترسد به دلیل خشونت پلیس مجدداً به بازداشت برود و دیگر به خانه برنگردد. او معتقد است خشونت علیه سیاهان به وضع قرمز نزدیک شده است.  (دوروتی ادواردز)

مرگ جورج فلوید ،سنگ تظاهرات را از تپه با پایین هل داد!

این جنبش غیرقابل توقف است. این حرکتی است جهانی که مانند آن قبلاً دیده نشده بود. این بزرگتر از یک جنبش حقوق مدنی صرف است. تاکنون جنبش حقوق مدنی بزرگترین چیزی بود که ما دیده بودیم. دومینیک دیویس ، مدیرعامل موسسه "معابر جامعه " که یک موسسه غیرانتفاعی است،  گفت: «  در صدد روشن کردن شعله جوانان است. هر نژاد ، عقیده ، رنگ ، قومیت ، همه بیرون  آیند. بچه ها یا افراد پیر! من اهمیتی نمی دهم شما چه مذهبی دارید . من اهمیتی نمی دهم ترجیح جنسی چیست.عدالت باید محقق شود!»

معترضان علاوه بر کاهش چشمگیر در بودجه پلیس ، خواستار کاهش اتهامات و حبس معترضین هستند. سازمان محلی «بلاک لایتر» متعهد شده است که اقدامات خشونت آمیز در این شهر متوقف شود و مساله اردوگاه های بی خانمان ها را نیز حل و فصل کند. رهبران  گروه «بلاک لایوز» نیز از پلیس سیاتل خواسته اند كه تیمی برای اسكان زدایی تأسیس كند. برخی دیگر می خواهند مأموران « پلیس یونیفرم » را از مدارس دولتی خارج کنند.

وب سایت King County Equity Now انواع دیگری از مطالبات معترضان را شرح می دهد ؛ از جمله اینکه جنی دورکان ( شهردار ) پیشنهادهای فعلی سازمان های تحت رهبری سیاهان را مبنی بر به حداکثر رساندن زمین و اموال عمومی قابل استفاده  به نفع اهداف جامعه را می پذیرد.

برخی دیگر اهداف بسیار گسترده و جاه طلبانه ای را ارائه داده اند و بعضی ها نیز بسیار غیرواقع بینانه به مساله می نگرند؛ مثلا درخواست دارند  : جبران خسارت های وحشیانه پلیس ، محاکمه مجدد برای همه افراد اعم از سفید و رنگی در زندان پس از محکوم شدن به جرایم خشونت آمیز ، کنترل اجاره دادن ها در سیاتل و سایر مطالبات اینچنینی.

در این تظاهرات ، کشمکش های گاه و بیگاه پیرامون تمرکز و عدم تمرکز حول برخی مواضع وجود دارد.

عضو شورای شهر سیاتل به دلیل استفاده از حرکت اعتراض آمیز برای گفت وگو در مورد اهداف سوسیالیستی، به سختی مجازات شد. روزنامه نگار شهروند - عمر سلیسبوری - که در حال مستند کردن اعتراضات در مورد کاپیتول هیل است ، در مورد معترضین سفید پوست نوشت  :«همه چیز با آنچه معترضین سیاه می خواستند مطابقت ندارد؛ مثلا در برخی حیطه ها مواضع و روش معترضین سفید و سیاه نسبت به یک مساله واحد تفاوت هایی دارد ، و گاه سازمان های سیاه ارتباط مستقیمی با خواسته افراد موجود در خیابان ها ندارند.»

اما جالب است که در هسته اصلی آنها، انبوه افرادی که هر شب در خیابان های شهر ، در تالار شهرشان و در بلوک های مورد نیاز کاپیتول هیل ملاقات هایی صورت دادند نیز حضور داشتند و در صدد بودند تا انرژی خود را روی چشمگیرترین تصور از امنیت عمومی در تاریخ کشور متمرکز کنند.

در سطح ملی طی چهار دهه گذشته ، هزینه پلیس در ایالات متحده تقریباً سه برابر شده است ؛ از 42.3 میلیارد دلار در سال 1977 به 114.5 میلیارد دلار در سال  2017 رسیده است که طبق تجزیه و تحلیل داده های سرشماری ایالات متحده توسط انستیتوی شهری انجام شده است.

متی مونی ، یکی از بنیانگذاران شبکه ترانسفر زنان در سیاتل مستقر در شبکه همبستگی گفت: " من فکر می کنم هر تعدادی که برای پلیس دفاعی پیشنهاد شود ، باید چیزی باشد که افراد احساس کنند تأثیر زیادی بر جامعه ما خواهند گذاشت و صوری و نمایشی نباشد." برنامه هایی مثل این قبلاً تأثیر فراوان داشته است. در لس آنجلس ، شهردار اریک گارستی گفته است كه به میزان 150 میلیون دلار از بودجه پلیس خواهد کاست، این وارونگی نسبت به افزایش 7 درصدی او در ماه آوریل ، قابل توجه بود.

یک شورای مشاور در نیویورک اصرار داشت که مبلغی معادل یک میلیارد دلار از وزارت پلیس گرفته و کاهش یابد. از نظر رادیکال ها، اکثر اعضای شورا در مینیاپولیس از برچیده شدن اداره پلیس به طور کلی حمایت کرده اند و این اتفاقی بی سابقه در رویدادهای مربوط به حقوق بشر و زندگی مدنی خواهد بود.

آنی گوا ( 29 ساله ) در مایکروسافت کار می کند و می گوید که اعتقاد دارد آنچه معترضین می خواهند به "حقوق اساسی بشر" مربوط است. او می گوید: "من می دانم که خانواده من مال ما هستند و ما به کسی نیاز نداریم؛ اما می دانم که تاریخ عمیق ظلم های سیاه یک تجربه متفاوت است." (دوروتی ادواردز )

در اینجا در سیاتل برخی از اعضای شورا در حال حاضر 50 درصد كاهش در بودجه 400 میلیون دلاری پلیس در شهر را در نظر گرفته اند؛اما کاهش بودجه پلیس چندان ساده نیست. سؤالاتی که رهبران سیاسی در سیاتل و جاهای دیگر به طور جدی در مورد آنها بحث می کنند، چالش هایی از این دست است که مثلا: تغییر ساختاری حاصل از آن چگونه ممکن شود ، چگونه می توان پول را به اهداف دیگر واگذار کرد ، آیا برخی کارکردهای پلیس به کار سایر بخش ها تبدیل می شود ، چگونه نیروهای کوچکتر به جای آن آموزش داده و به کار خواهد گرفت یا به عبارت دیگر: چگونه می توانید ضمن حفظ سلامت و امنیت جوامع ، پلیس را در آمریکا کمرنگ و پاره پاره یا دارای کارکرد مثبت کنید؟

اصلاحات پیش می رود!

در طول هشت سال گذشته ، سیاتل برای اصلاح بخش پلیس خود، تحت نظر یک قاضی فدرال  100 میلیون دلار هزینه کرده است. این فناوری متعاقبا فناوری های جدید دیگری را برای پررنگ کردن پلیس هایی که اغلب مشکل سازند و نیز نگه داشتن بهتر برخی داده ها راه اندازی کرده است.گویی این افسران را برای استفاده از زور و مداخله در بحران مجدداً آموزش داده و نظارت جدید غیرنظامی را برقرار کرده است. در دادگاهی اخیر ، مقامات شهری، وزارت پلیس سیاتل را "سازمانی متحول" خوانده اند.

پیش از این بهار لورنا گونزالس (رئیس شورای شهر سیاتل) فکر می کرد که این تلاش ارزش آن را داشته باشد. وی گفت: "من همیشه اعتقاد داشته ام كه این الگویی است كه می توانیم با آن كار كنیم  و اصلاح كنیم؛ لزوماً نیازی نیست كه نوزاد را با آب حمام شست و شو دهیم." اما عضو شورای دوره دوم با او هم عقیده نیست و نمی پذیرد که این واقعیت داشته باشد. او اکنون ، با اکثر همکارانش ، از نظریه ای تحت عنوان «پارگی کل سیستم» پشتیبانی می کند.

برای گونزالس ، وکیل مدافع سابق در حوزه حقوق مدنی که فعالیت های قبلی خود را در حیطه سیاست و مسائل مرتبط نیز سپری کرده است، بر این باور است یک تغییر چشمگیر و بنیادی درحال وقوع است که بر اثر اعتراضات اخیر و اختلافات اساسی ناشی از این اعتراضات و اختلافات اساسی که هنوز هم در اطلاعات شخصی وزارت پلیس سیاتل وجود دارد، رخ داده است. او می گوید:"اگر پاورقی ها را نخوانده اید ، این واقعیت را از دست می دهید که بررسی ها برای همه به جز مردم سیاه و قهوه ای ، درخشان است."

حتی هنگامی که وزارت پلیس خبرهای مثبت را گزارش می دهد و با وجود اینکه استفاده از زور به ویژه در برابر افراد در بحران ها رو به زوال است ، بازهم نتایج در واقع برای سیاه پوستان بدتر است. مشکل بنیادی است و مردم سیاه پوست در سیاتل همچنان نسبت به توانایی اداره پلیس در برقراری عدالت و توازن بین همه نژادها به طور مساوی اعتماد کمی دارند. اکثریت معتقدند که این اداره هنوز از نیروی بیش از حد لزوم استفاده می کند. آنزالون لیزت گروو ، تحلیلگر در گزارش سال 2019 گفت: "از هر زاویه ای که به این مساله نگریسته و سوال شد، آمریکایی های آفریقایی تبار هنوز هم کمتر از سفیدپوستان احتمال تعامل مثبت با پلیس را داشتند!"

اگرچه مردم سیاهپوست کمتر از 7 درصد از جمعیت شهر را تشکیل می دهند ، اما جالب است براساس گزارش دسامبر 2019 از مانیتور فدراسیون با ممیزی پلیس سیاتل، 32 درصد از کل موارد استفاده از نیرو و 27 درصد استفاده از موارد سلاح گرم کشیده شده توسط پلیس این ایالت، به سمت سیاه پوستان بوده است. داده ها همچنین حاکی از آن است که افراد سیاه پوست بدون دلیل خوب و مکفی توسط یک افسر متوقف و مواخذه شده اند؛ حتی برخی از این موارد موجود در گزارش ها ، به عنوان «اوج نژادپرستی سیستمی» در جامعه آمریکا نام برده و توضیح داده شده اند!

سی درصد از توقفگاه های اداره پلیس مربوط به سیاه پوستان بود اما جرائم و سلاح های یافت شده  فقط 15٪ از آن سیاهان بود . با این وجود در همان بازه زمانی با توقف و مواخذه کمتر وقتی پلیس افراد سفید پوست را متوقف کرد 25٪ سلاح و جرم قابل توقیف پیدا کرد.

آندره تیلور بنیانگذار سازمان وکالتی" Not This Time " پس از کشته شدن برادر تیلور "چ" آندره تیلور در سال 2016 توسط پلیس سیاتل ، گفت: آنها واقعاً تغییر نکرده و نمی کنند و آن ها (سیاهان) هنوز راه دور و درازی برای احقاق حقوق خود دارند!

گره خورده به تاریخ:

فراخوانی که ادارات پلیس را مقصر اصلی میدان می داند بر این عقیده است که پلیس به طور ذاتی نژادپرستانه عمل می کند و این مساله ریشه در بردگی و وضعیت تاریخی بردگان دارد. تیلور گفت: "زمان کنونی مانند هیچ زمان دیگری در گذشته نیست و درخواست ها نیز چیزهایی مانند گذشته نیست." ما از شما نمی خواهیم چیزی به ما بدهید. ما فقط آنچه را که اجداد مان هزینه پرداخت می کردند ، بازپرداخت می کنیم.

میشل مریوودر ، رئیس جمهور و مدیرعامل اتحادیه شهری متروپولیتن سیاتل گفت: "من فکر می کنم ده ها سال است که با ساختار فعلی سعی در ایجاد وضعیت بهتر و اصلاحات کرده ایم. اگر چه من همیشه مایل هستم كه امتحان كنم تا اوضاع بهبود یابد، اما باوجود لحظه ای كه الان در آن هستیم و گریه های مردم در سراسر كشور و به ویژه در سیاتل ، فكر می كنم آستانه صبر جامعه از بین رفته است. اگر ما در برهه کنونی نتوانیم دورهم جمع شویم و پیشرفت های جدی ایجاد کنیم ، فکر می کنم مرحله بعدی فقط بازسازی صرف باشد . "

ونزالس نیز به همین نتیجه رسیده است. او گفت :" 100 میلیون دلاری که برای اصلاحات در شهر خرج کرده است باید در جاهای دیگر در مسیر فرصت های مسکن ، آموزش و ثروت برای مردم سیاه و قهوه ای صرف می شد. من به عنوان وکیل حقوق مدنی ، همیشه از این فکر که در جریان جنبش حقوق مدنی نبودم آزرده و پشیمان می شوم، زیرا آن را الهام بخش و قدرتمند دیدم." این جنبشی که همه ما شاهد آن هستیم فرصتی برای حضور همه ماست ؛ به ویژه افرادی که دارای مناصب قدرت مانند من هستند . فکر می کنم این جنبش حقوق مدنی ما است. "ما برای اولین بار در مورد تغییر تحولات پیرامون نحوه اداره پلیس در آمریكا در تاریخ این كشور متاسفیم. "

گزینه های پلیس:

اعضای جنبش Black Lives Matter معتقدند که جبران خسارت ادارات پلیس باید منجر به گزینه های دیگری برای مسئله مدیریت پلیس این کشور شود.

شان گود ، مدیر اجرایی غیرانتفاعی مستقر در سیاتل با اشاره به تغییراتی که این گروه در دادرسی کیفری می خواهد گفت: " آنچه بیشترین حس بد را ایجاد می کند این است که ما شروع به ساختن یک جایگزین می کنیم در حالی که عمداً در حال خراب کردن خانه ای هستیم که اکنون در آن زندگی می کنیم."

از سوی دیگر دیویس براین باور است که جایگزین باید شامل تغییر اساسی در قدرت باشد ، و این جوامع باشند که تصمیم بگیرند چه کسی در خیابان ها گشت زنی کند. دیویس پیش بینی می کند ، این استراتژی مستلزم یک حرکت آهسته در طول 10 تا 15 سال آینده است تا این که نیاز جامعه به افسران پلیس به آرامی از بین  رود.

بعضی ها تا آنجا پیش می روند که می گویند جامعه ای را می توان در آینده نه چندان دور بدون هیچگونه افسری پلیس پیش بینی کرد، تصوری که ممکن است در نگاه اول ترسناک باشد. جلیکا چارارو (فعال و استادیار دانشکده حقوق دانشگاه واشنگتن)گفت: "پروژه الغاء ، چه الغای پلیس ، چه از بین بردن زندان ، ممنوعیت بازداشت مهاجرت و مانند آن ، در کل این ساختارها را منسوخ خواهد کرد زیرا مسائل و ضوابط اجتماعی که برای حل آنها طراحی شده اند و بعضا بوی نژاد پرستی گرفته اند، دیگر سودمند شناخته نمی شوند."

چذارو نیز گفت :" افرادی که در انتهای بخش شمالی سیاتل زندگی می کنند ، برخلاف همسایگی های جنوب غربی ، بدون حضور پلیس در زندگی روزمره خود فعالیت می کنند و این نشان می دهد این تئوری در امریکا چندان دور از ذهن و ترسناک نیست. اینگونه نیست که ما قبلاً نمونه ای نداشته باشیم که قادر باشد به مقابله با مشکلاتی که در زندگی ایجاد می شود رود، بدون آنکه درگیر شدن پلیس را به همراه داشته باشد"

نامزد سابق شهردار نیکیتیتا الیور،که حضور مداوم در اعتراضات دارد به جامعه ای که در کاپیتول هیل شکل گرفته است ، به عنوان نمونه ای عالی از افرادی که در قالب اختیارات خود مراقبت و برقراری نظم می کنند ، اشاره می کند. الیورتحلیل می کند: "ما الان افرادی را در جوامع خود می بینیم که می توانند از طریق اجتماع حرکت و برقراری نظم کنند ، به مردم کمک کنند و به نیازها پاسخ دهند. آنها طرز تفکر پلیس را ندارند. طرز تفکر پلیس در ایالات متحده این است که فردی را پیدا کنید که مرتکب اشتباهی شده است و می گوید کسی که مرتکب خطایی شده است ،باید وارد سیستم مجازات کیفری شود."

مدافعان طرح الغای پلیس همچنین به شواهدی اشاره می کنند که نشان می دهد افسران لزوماً اجتماعات را امن تر نمی کنند. به عنوان مثال ، در سال 2014 و 2015 ، هنگامی که افسران پلیس نیویورک در اعتراض به حمایت آشکار شهردار بیل دی بلسیو نسبت به ظلم و ستم پلیس  که نسبت به "کندی" مرتکب شده بود ، امار جرائم مرتبط پس از آن کاهش نیافت . این مساله ای است که که ممکن است برخی پیش بینی نکرده باشند.

جنی دورکان گفته است باید ظلم سیستمی در امریکا کنار گذاشته شود و واشنگتن و مسیری که طی کرده است، می تواند مثالی برای سیاتل باشد. باید این هزینه ها را بپردازیم. باید رهبری کنیم تا فساد و ظلم سیستمی را نابود کنیم. او عملا از کلمه «فساد سیستماتیک» و «ظلم سیستمی» در آمریکا نام می برد و خواستار مقابله با آن می شود.

نظر مجمع جهانی صلح اسلامی به انگلیسی-فارسی:

اقدامات ضد بشر دوستانه در سیاتل از سوی مجمع جهانی صلح اسلامی محکوم می شود و خواستار هرچه زودتر رسیدگی به مساله تبعیض نژادی در این کشور و نیز جهان است. شعارهایی که سر اغاز دوران مدنی جدید در امریکا و غرب از آن یاد می شود، همان اصول فکری و انسانی است که مجمع جهانی صلح اسلامی بر پایه شعائر دین اسلام و خطوط انسانی سالها در حال بیان، تبیین و مطالبه آن است. حرکت های مدنی و اجتماعی در آمریکا در راستای عدالت ، و نیز صلح و آرامشی که در آن عدالت انسانی برقرار باشد همواره از بیانات و خط مشی فکری این مجمع بوده است و این نشان ازاین مهم دارد غرب در حال نزدیک شدن به بسیاری از اصول و موازین اسلامی است که روزی در قالب اسلام ستیزی مقابل آن قد علم کرده بود . این مساله از ابعاد بسیار مختلف قابل تحلیل است که طی یادداشتی تحلیلی در مجمع به بررسی آن پرداخته خواهد شد. لطفا طی روزهای آتی در همین ادرس آن را مطالعه کنید.

Anti-humanitarian actions in Seattle are condemned by the World Islamic Peace Forum, The World Assembly for Islamic Peace calls for an immediate end to racial discrimination in the country as well as in the world. The slogans used at the beginning of the new civil era in the United States and the West are the same intellectual and human principles that the World Islamic Peace Forum has been expressing, explaining and demanding for years based on the rites of Islam and human lines. Civil and social movements in the United States for justice, as well as peace and tranquility in which human justice has been established, have always been the hallmarks of this forum, This shows that the United States is approaching many of the principles and standards of Islam that it once opposed in the form of anti-Islamism. This issue can be analyzed from many different dimensions, which will be examined in an analytical note in the assembly. Please read it at the same address in the coming days.

نویسنده: Reference: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید