گزارش حقوق بشر سازمان ملل درباره جنایات ضد بشری در آفریقای مرکزی

 سازمان ملل با انتشار گزارشی درباره جمهوری آفریقای مرکزی اعلام کرد، کشتارهای گسترده، تجاوز، قطع عضو و شکنجه‌ها از سوی طرفین درگیر و گروه‌های مسلح در این کشور بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۵ ممکن است جنایات علیه بشریت بوده باشد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، در این گزارش ۳۶۸ صفحه‌ای که از سوی دفتر کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل تهیه شده اظهارات بیش از ۱۲۰۰ منبع محرمانه و غیرمحرمانه در نظر گرفته شده تا به مقامات جهت شناسایی پرونده‌های ویژه برای ارجاع به دادگاه ویژه کیفری و تعیین تکلیف بدترین جرائم صورت گرفته در این کشور منزوی کمک کند.

معاون دبیرکل سازمان ملل در امور حقوق بشری درباره این گزارش توضیح داده است: هدف از این گزارش ارسال این پیام به عوامل چنین اقداماتی بوده که بدانند ما اسنادی از جرائم آنها داریم و به جمع آوری سند درباره جنایت‌های آنها ادامه می‌دهیم.

بحران‌های پی در پی سیاسی در جمهوری آفریقای مرکزی از سال ۲۰۰۳ درگیری‌های گسترده‌ای را در این کشور ایجاد کرده است.

در بخشی از این گزارش سازمان ملل آمده است که عوامل چنین حملاتی به دلیل وجود شرایط غیر امنیتی و سیستم قضائی ناکارآمد تاکنون از جریان بازجویی و پرونده‌های قضائی در امان بوده‌اند؛ مساله‌ای که به چرخه این سوءاستفاده‌ها دامن زده است.

این گزارش همچنین از دادگاه ویژه کیفری خواسته تا از حداکثر نیروی قضائی خارجی که از طریق کارشناسان مستقر در این کشور استفاده کنند و همچنین با دادگاه کیفری بین‌المللی همکاری نزدیکی داشته باشند.

در این گزارش ابراز امیدواری شده است که چنین تحقیقاتی می‌تواند به کاهش خشونت‌ها به ویژه علیه کمپ‌های متعلق به آوارگان کارکنان امدادرسان و صلح‌بانان سازمان ملل کمک کند.

 

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید