نشست بررسی ابعاد حقوقی نسل‌کشی مسلمانان میانمار؛ چین نقشی اساسی در بحران روهینگیا دارد

 نشست بررسی ابعاد حقوقی و حقوق بشری نسل‌کشی مسلمانان در میانمار با حضور پروفسور «احسن خان» وکیل بین‌المللی و «امجد حسین» فعال حقوق بشر بنگلادشی امروز دوشنبه در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.

امجد حسین فعال حقوق بشری در این نشست با اشاره به ‌وضعیت آوارگان میانماری گفت: ماجرای روهینگیاها به سال 1960 میلادی و پیش از استقلال پاکستان باز می‌گردد که آن‌ها را به بنگلادش کوچاندند. در سال 1978 نیز یکبار دیگر این کوچ صورت گرفت.

وی افزود در سال 1991 نیز چندصد نفر کوچانده شدند و اخیرا بسیار جدی‌تر شد که الان ما یک میلیون و دویست هزار آواره داریم.

این فعال حقوق بشری ادامه داد: طولانی‌ترین کمپ آوارگان جهان به طول 13 کیلومتر در بنگلادش وجود دارد و این فلسطین دوم است.

امجد حسین با بیان اینکه مقامات میانماری می‌گویند روهینگیاها خارجی هستند یادآور شد آن‌ها لهجه مشترکی با کشور بنگلادش دارند ولی به این کشور تعلق ندارند. مردم روهینگیا در مجلس میانمار نماینده داشته‌اند.

وی با اشاره به فعالیت کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت: آن‌ها مساجد و کلاس‌های خود را ساخته‌اند و در خفا سلفی‌گری را رواج می‌دهند. ترکیه در کمک به آوارگان در بخش‌هایی پیشتاز است و شهرکی ایجاد کرده است. جمهوری اسلامی ایران کمک‌هایی کرده اما آوارگان سئوال می‌کنند که چرا از ایران مقام بلند پایه‌ای نیامده است.

این فعال حقوق بشری با بیان اینکه چین و هند به منطقه تحت سکونت مردم روهینگیا چشمداشت دارد، گفت: آن‌ها سرمایه کلانی دارند و اجازه نمی‌دهند مردم بازگردند.

در ادامه این نشست پروفسور «میمول احسن خان» با بیان اینکه موضوع روهینگیاها موضوع مهمی در زمینه سیاست و حقوق بین‌المللی است گفت: روهینگیاها یک بحث کهنه و قدیمی است که به هزار سال قبل باز می‌گردد.

وی با اشاره به اختلافات بوداییان و هندوها در این منطقه گفت: مسلمانان برای حل اختلاف با رضایت طرفین وارد شدند و این سرزمین به عنوان سرزمین صلح خوانده شد ‌ و به این ترتیب این منطقه برای این مردم بدون مرز شد و آن‌ها می‌توانستند تجارت آزاد داشته باشند و حتی با هم ازدواج میکردند، تنها محدودیت ازدواج این بود که نمی‌توانستید زن و بچه را با خود از منطقه خارج کنند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه این وضعیت باعث رشد زیاد جمعیت مسلمانان شد گفت: در اواسط قرن 19 جنگ‌های استعماری شکل گرفت و در افغانستان و این بخش جنگ‌ها شکل گرفت.

احسن خان با اشاره به حرکت مسلمانان از هند به آراکان در آن سال‌ها اظهار داشت: آراکان تا سال 1947 سرزمین صلح و صفا بود و مشکل از پایان جنگ دوم جهانی شروع شد.

وی با بیان اینکه انگلیسی ها مردم این منطقه را تشویق به جنگ با دیگر قومیت ها می کردند، گفت: مردم این منطقه اعلام کردند که تا پیش از آمدن شما ما در صلح و آرامش زندگی می‌کردیم.

این وکیل و فعال حقوق‌بشر بین‌المللی با اشاره به تاریخ تنش‌ها در این منطقه گفت: چین در سال 1965 اعلام کرد همه این منطقه برای ماست و در سال 1971 بنگلادش مستقل شد و از این سال آراکان برای چین اهمیت زیادی یافت.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه از آن زمان به مردم آراکان به عنوان برده نگاه شد و محدود و زندانی شدند، گفت: در سال 1991 بیش از 500 هزار نفر به آراکان برگشتند در حالیکه هیچ حقی برای آن‌ها قائل نبودند.

احسن خان با بیان اینکه ما برای حل مشکلات ابرقدرت‌ها را دعوت کردیم و از کشورهای اسلامی نخواستیم که کمک کنند و این باعث مشکلات بزرگتر شد، گفت: در حالیکه خارجی‌ها برای مشکلات‌شان دنبال ما نمی‌آیند.

امجد حسین در خصوص نقش پنهان چین در این بحران گفت: متأسفانه در این راه چین با نقشه‌های اقتصادی سهم بسزایی در این ماجرا دارد و به همراه هند سرمایه‌گذاری میلیارددلاری کرده تا منطقه اختصاصی تجاری بسازد ولی ایران تا کنون مطالبه‌گری در این خصوص از چینی‌ها نداشته است.

احسن خان نیز در خصوص وضعیت روهینگیا و فعالیت سعودی در آن گفت: بسیاری از جوانان این منطقه به عربستان رفته و در ارتش این کشور مشغول کار هستند و با یمنی‌ها می‌جنگند که این موضوع برادرکشی است.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید