تخریب بارگاه طبق اصول حقوق بشر عملی مذموم است

محمدجعفر نعناکار وکیل دادگستری گفت: تخریب بارگاه، مزار و مقبره هر شخصی طبق اصول کلی و اساسی حقوق بشر، حقوق بشر دوستانه و صلح و امنیت بین‌المللی عملی مذموم و غیر قابل دفاع به شمار می‌رود نهادهای بین‌المللی بایدپیگیری کنند.
محمدجعفر نعناکار در رابطه با بی‌حرمتی به قبر مسلمانان از سوی گروه‌های تکفیری و نقض حقوق آن‌ها اظهار داشت: تخریب بارگاه، مزار و مقبره هر شخصی طبق اصول کلی و اساسی حقوق بشر، حقوق بشر دوستانه و صلح و امنیت بین‌المللی عملی مذموم و غیر قابل دفاع به شمار می‌رود.
وی در ادامه با بیان اینکه فصول مختلف منشور ملل متحد و اعلامیه جهانی حقوق بشر معیاری برای رفتار کشورها به شمار می‌رود، تصریح کرد: طبق این اصول تمام ابنای بشر آزاد زاده شده و در حرمت و حقوق با هم برابرند پس سزاوار برخورداری از تمامی حقوق و آزادی‌های مشروع هستند.
این حقوقدان با اشاره به اینکه میان انسانها بر اساس جایگاه سیاسی، قلمرو قضایی و وضعیت بین‌المللی مملکت یا سرزمینی که فرد به آن متعلق است، هیچ تمایزی وجود ندارد، بیان کرد: هر فردی سزاوار و محق زندگی مطلوب، آزادی و امنیت فردی است لذا هیچ کس نمی‌بایست مورد شکنجه یا بیرحمی و آزار، یا تحت مجازات غیرانسانی و یا رفتاری قرارگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی شود.
نعناکار اظهار داشت: نبش قبر و توهین به اجساد اشخاص فوت شده در هر مکتب، دین، ایدئولوژی و تفکری محکوم است و در صورتی که این عمل مذموم و ناشایست صورت بپذیرد قابلیت تعقیب قضایی چه در سطح داخلی کشور‌ها و چه در سطوح بین‌المللی را دارد، جریجه‌دار کردن وجدان جمعی و توهین به اعتقادات مذهبی هر قومی امری ناپسندیده و خلاف اصول اساسی حقوقی و اخلاقی است.
این وکیل دادگستری در پایان خاطرنشان کرد: در صورت تکرار و یا اصرار ارتش آزاد سوریه بر این مواضع، سازمان‌های بین‌المللی می‌بایست به صورت جدی این واقعه را در دستور کار قرار داده و ضمن محکوم کردن این جنایت بزرگ جهت صورت دادن اقدامات حقوقی، تشریفات بین‌المللی را به انجام برسانند.

نویسنده: کارگروه: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید