آپارتاید و سیاست های نژاد پرستانه در آمریکا

احترام به نژاد، زبان، فرهنگ، دین و قومیت در کنار تأمین صلح، امنیت و عدالت، در زمرۀ حقوق اساسی و اولیۀ انسانها به شمار می رود که قابل نقض نیست و هیچ انسان آزادی خواه و نوع دوست نمی تواند نقض آن را برتابد و تحمل کند.با این وجود شاهد هستیم که نژادپرستی و نقض حقوق اقلیت ها همواره در آمریکا وجود داشته است. کشوری که در آن همه امتیازات و مزایا تنها به سفیدپوستان داده می‌شد و رنگین‌پوستان از این حقوق محروم بودند و از همین رو تعداد زیادی از موسسات اصلی آمریکا بر پایه نژادپرستی و جدایی و تبعیض نژادی و بازداشت بومیان سرخ پوست و بنا شده است.
هرچند بحث تبعیض نژادی به شکل رسمی در اواسط قرن بیستم لغو و از نظر اجتماعی و اخلاقی کاملا غیرقابل قبول تلقی شد؛ اما هنوز هم نژادپرستی و نمادهای آن صراحتا خود را در عدم برابری اجتماعی و اقتصادی شهروندان آمریکایی نشان می‌دهد.
باید بر این نکته اذعان داشت که  همواره آمریکا خود را حامی حقوق بشر به جهانیان معرفی می‌کند و موارد نقض حقوق بشر در سایر کشورها را از زاویه منافع ملی خود به سایر ملل گوشزد می‌کند، اما در عمل خود یکی از نقض‌کنندگان فاحش حقوق بشر به شمار می‌آید.آمریکا با کارنامه‌ای آکنده از جنایت علیه بشریت و نقض حقوق بشر در داخل و خارج این کشور خود را محکی برای سنجش حقوق بشر در کشورهای دیگر می‌داند و با همین سنگ محک کشورهای غیرهمسو با سیاست‌های واشنگتن را به نقض حقوق بشر متهم می‌کند. هیچ کشوری در جهان معاصر وجود ندارد که بخشی از فهرست بلند رفتارهای ضد انسانی دولت آمریکا نباشد.
این بار اعتراض به کشته شدن «جورج فلوید» مرد سیاهپوستی که چند روز پیش قربانی خشونت نژادپرستانه پلیس شهر «مینیاپولیس» ایالت مینه‌سوتا شد،گویای آن است که در ایالات متحده به وضوح مشکلات سیستماتیک بسیاری در زمینه حقوق بشر، روی هم انباشته شده است.
البته ناگفته نماند خشونت‌های پلیس و کشتار افراد سیاه‌پوست در آمریکا موجب ایجاد اعتراضات گسترده در این کشور و به راه افتادن کمپین‌های گوناگون مانند «زندگی سیاه‌پوستان اهمیت دارد» شده است، اما تنش میان پلیس و سیاه‌پوستان در آمریکا موضوع جدیدی نیست.
در پی این حادثه، و پخش فیلم مربوط به آن، احساسات مردم جریحه‌دار شد. در ابتدا اعتراضات و تظاهراتی در شهر مینیاپولیس برپا شد. پس از آنکه تظاهرات به درگیری‌های خشونت‌آمیز کشیده شد و پاسگاه اصلی پلیس در شهر مینیاپولیس به آتش کشیده شد، نیروهای گارد ملی ایالات متحده به این شهر اعزام شدند..  اما اعتراضات از سطح شهر مینیاپولس در ایالت مینه‌سوتا به سرعت به ایالت‌های دیگر تسری یافت. در کمتر از ۴ روز، بیش از ۳۰ ایالت آمریکا شاهد تظاهرات گسترده مردم علیه نژادپرستی و قتل سیاهپوستان به دست مأموران پلیس شد. تظاهرات در نقاطی به خشونت گرایید و در برخی شهرها مقررات منع رفت‌وآمد شبانه اعلام شد.

نویسنده: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <strong> <b> <em> <i> <u> <br> <p>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.